Speedcubing
Znana również jako "Speedsolving" dyscyplina sportowa polegająca na jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika i innych łamigłówek logicznych z jej rodziny.
Od kiedy to węgierski profesor architektury Ernő Rubik wynalazł w 1976 roku układankę logiczną zwaną Kostką Rubika, zainteresowanie nią stale rosło. Fascynacja produktem, który błyskawicznie podbił rynek zabawek skumulowała się 5 czerwca 1982 roku w Budapeszcie, gdzie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Przełom nadszedł razem z pojawieniem się internetu, w którym szybko zaczęły pojawiać się fora speedcubingowe, w których układający dzielili się swoim doświadczeniem wzajemnie oraz wiele poradników, zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych.
Wszystkie zasady i regulacje dotyczące organizacji i przebiegu zawodów ustanawia WCA (World Cube Association).
Polską organizacją reprezentującą WCA jest PSS (Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu).
Na oficjalnych zawodach mierzone są dwie wartości: pojedyncze ułożenie (single) oraz średnia (average). W drugiej sytuacji dwa skrajne z pięciu pomiarów (najdłuższy i najkrótszy czas) są odrzucane, a średnia wyliczana jest z 3 środkowych odczytów stopera (average 3/5). W przypadku średniej BLD i 3×3×3 WF oraz kostek 6×6×6 i 7×7×7 (patrz poniżej) mierzone są jednak tylko 3 czasy (mean of 3). Nie rozgrywa się konkurencji 4×4×4 BLD i 5×5×5 BLD w średniej.
Aktualna lista oficjalnych konkurencji:
- 2x2
- 3x3
- 4x4
- 5x5
- 6x6
- 7x7
- Megaminx
- Pyraminx
- Square-1
- Rubik's Clock
- Skewb
- 3x3 z zamkniętymi oczami
- 3x3 wiele kostek z zamkniętymi oczami
- 4x4 z zamkniętymi oczami
- 5x5 z zamkniętymi oczami
- 3x3 jedną ręką
- 3x3 stopami
- 3x3 najmniejszą ilością ruchów
Film Video prezentujący obecny rekord świata w ułożeniu kości 3x3:
Źródła: wikipedia.pl